| Nastia a întrebat:

Ce e o asigurare de sanatate si la ce imi foloseste daca vreau sa plec in vacanta?

Răspuns Câştigător
| mary_2889 a răspuns:

Asigurarea de sanatate pentru calatorii in strainatate poate fi contractata atat de persoane fizice cat si de persoane juridice. Ea este valabila numai in afara teritoriului Romaniei.

Acest tip de asigurare se incheie pe o durata determinata, pentru minimum 2 zile si maximum 1 an. Asigurarea de sanatate nu poate fi contractata pe o perioada mai scurta decat sederea in strainatate.

Asigurarea de sanatate pentru calatorii in strainatate se adreseaza turistilor si oamenilor de afaceri care se deplaseaza in afara granitelor tarii.

In limita sumei asigurate aceasta polita acopera cheltuielile de spitalizare, farmaceutice, medicale, operatii, consultatii, tratament, costurile repatrierii bolnavului sau a corpului in caz de deces.

Persoana asigurata poate avea varsta cuprinsa intre 0 – 65, 0 – 75, 0 – 85 de ani, limita maxima de varsta variand de lo o societate la alta.

2. Asigurarea de sanatate pe perioada determinata

Contractantii asigurarii pot fi persoane fizice, peste 18 ani, si persoane juridice. Persoanele asigurate pot avea varsta cuprinsa intre 1 si 65 de ani.

Asigurarea se incheie pe o durata determinta, stabilita in contractul de asigurare, si poate fi cel putin 1 an, sau maximum10 ani.

Riscuri acoperite:

* spitalizare ca urmare a unei imbolnaviri
* spitalizare ca urmare a unui accident
* nasterea

Sunt excluse din asigurare urmatoarele cazuri:

* bolile existente in momentul incheierii contractului de asigurarea
* boli cronice, genetice

Indemnizatia de plata si cea de spitalizare depinde de fiecare companie de asigurare in parte.

Sper ca te-am ajutatbig grinbig grin:*

2 răspunsuri:
| angella1972 a răspuns:

O asigurare de sanatate este foarte importanta oriunde ai fi. daca pleci in strainatate, ai grija sa-ti faci o asigurare care sa aiba acoperire in tara respectiva. daca te imbolnavesti sau ai un accident pe teritoriul acelei tari, tratamentul si spitalizare vor fi gratis, altfel va trebui sa le platesti la revenirea in tara, si costa enorm pentru veniturile noastre.intra pe asigurari.ro si vezi ce asigurare e mai convenabila pentru tine, trimite un mail la persoana de contact si cineva te va cauta pentru incheierea asigurarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mary - ai dat copy/paste doar o singura data?
Asigurarea de sanatate te scuteste de cheltuieli daca ai nevoie de tratamente sau interventii chirurgicale in afara tarii.