| anamimanonim a întrebat:

Ce e un cvintet? Trebuie sa aiba rima?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Regulile de întocmire ale unui cvintet (literar) sunt:
a) primul vers este format din cuvântul tematic ( un substantiv);
b) al doilea vers este format din 2 cuvinte ( adjective care să arate însuşirile cuvântului tematic);
c) al treilea vers este format din trei cuvinte ( verbe la gerunziu care să exprime acţiuni ale cuvântului tematic);
d) al patrulea vers este format din patru cuvinte ce alcătuiesc o propoziţie prin care se afirmă ceva esenţial despre cuvântul tematic;
e) al cincilea vers este format dintr-un singur cuvânt ( de obicei, verb) care sintetizează tema/ ideea.
Vezi aici exemple :
http://www.ush.ro/showthread.php? 9388-Cvintetul

1 răspuns:
| fuzzer a răspuns:

Formație compusă din cinci interpreți care execută împreună o compoziție muzicală.