| ascovit a întrebat:

Ce eseuri trebuie invatate pentru bac la romana, profil real?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Acestea sunt operele care trebuie invatate. Dupa caz, va trebui sa inveti, pe langa demonstratie, si caracterizarea unui personaj sau relatia dintre doua personaje.

http://www.netbuzz.ro/......-q-16.html

| mnbvf a răspuns:

Mihai Eminescu - Luceafărul
Ion Creangă - Povestea lui Harap-Alb
I.L.Caragiale - O scrisoare pierdută
Ioan Slavici - Moara cu noroc
George Bacovia - Plumb
Lucian Blaga - Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
Tudor Arghezi - Testament
Ion Barbu - Riga Crypto și lapona Enigel
Liviu Rebreanu- Ion
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
George Călinescu - Enigma Otiliei
Marin Preda - Moromeții
Nichita Stănescu - Leoaică tânără, iubirea
Marin Sorescu - Iona

| jocker007 a răspuns:

Nu trebuie sa le inveti pe toate invata un roman postbelic, unul interpelic, o poezie modernista, una simbolista de ex: lucefarul, plumb, riga crypto si iona iti ajung astea patru, o nuvela moara cu noroc, roman subiectiv ultima noapte, obiectiv nu mai stiu care era obiectiv.Eu cu 11 opere invatate am luat bacul

| jocker007 a răspuns:

Si un basm am uitat sa ti zic harap alb