| Stirbu_Giorgia_1980 a întrebat:

Ce este adverbul? Urgent!

2 răspunsuri:
| bmliohndu a răspuns:

Adverbul este o parte de vorbire care exprimă caracteristicile unei acțiuni, stări sau unei însușiri ori circumstanțele acțiunilor și stărilor. Adverbele pot fi recunoscute folosind întrebări specifice: Când?, Cât de des?, Cum?, În ce mod?, Unde? Pe unde? sau alte întrebări de același tip.

funda?

| Elena3175 a răspuns:

Adverbul este partea de vorbire ce determina un verb, un substantiv sau un alt adverb. Raspunde la intrebarile: cum?, cand?, unde? Adverbul este de mod(da,nu,bine, rau), de timp(atunci, candva) si de loc(acolo, aici)