| afi954 a întrebat:

Ce este calcaiul lui Ahile

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Într-o expresie figurată, cînd se spune "călcîiul lui Ahile" al cuiva, se face referire la punctul său cel mai vulnerabil, dintr-un anumit domeniu sau în general (depinde de context).
Ca un exemplu, un elev ştie totul la gramatică dar nu ştie folosirea semnelor de punctuaţie.
Acest capitol constituie punctul să slab, cel mai vulnerabil adică, dacă ar fi să fie supus la un examen, şi acesta se constituie în adevăratul său " călcîi al lui Ahile". Adică, dacă ar fi să fie întrebat la acest capitol, nu ştie nimic, e ca şi mort.

2 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Punctul slab al lui Ahile.

| Northern a răspuns:

Ahile, conform mitologiei grecești, erou în războiul dintre greci și troieni care a durat timp de zece ani, avea un punct slab, unde putea fi atacat și învins.Continuarea o gasesti aici : http://www.gsm1888.ro/Articole/autori/ahile.html