| iuliaoprea a întrebat:

Ce este un prefect si ce face el? Ce intrebari i-ati adresa daca v-ati intalni cu el?

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Prefectul este reprezentantul guvernului in fiecare judet, are rolul de a garanta respectarea legii si a ordinii publice. Întrebari sunt foarte multe, dar cea mai importanta intrebare ar fi cand va primi fonduri pentru construire soselei de centura din localitatea in care locuiesc.

| matt25 a răspuns:

MS are dreptate. Prefectul nu trebuie confundat cu primarul. Primarul este ales, prefectul este numit de la centru, de catre Guvern.

| bubblesx a răspuns:

Prefectul = este un oficial care poate îndeplinii diferite funcţii administrative sau politice. Biroul, departamentul sau zona de control al unui prefect se numeşte prefectură, dar există cazuri în care există un prefect fără prefectură sau vice versa.