| miki_6623 a întrebat:

Ce exercitii se dau cel mai des la modelele de examen la matematica? Ma refer la geometrie sa stiu ce sa repet cel mai des.

2 răspunsuri:
| Diamantsacru a răspuns:

Uite aici:http://www.olimpiade.ro/
e ca si la examen!
FUNDA/VOTUL?!

| usurelu123 a răspuns:

Uite 2 exemple:
1)Se da un tetraedru regulat VABC cu AB=5cm.Care este suma lungimilor tuturor muchiilor tetraedrului?
REZOLVAREbig grinaca tetraedrul este regulat atunci toate muchiile au aceeiasi lungime, deci suma este egala cu:S=AB+BC+VC+VA+VB+AC=5+5+5+5+5+5=30 sau poti sa scrii asa :6*5=30 cum vrei tu.