| cristi a întrebat:

Ce fobii aveti? Se poate scapa de ele?

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Curajul este mai puternic decat frica. in viata ne este frica de ce nu stim de ce nu am incercat. trebuie sa ne repetam tot timpul :eu pot si voi reusi.

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Multi avem fobii.Nu toti. Putem scapa de ele infruntandu-le, confruntadu-le.Eu sunt claustrfoba, dar strang din dinti si urc de o vreme in liftul in care ma sufocam catva timp in urma.Inca mai am crispari dar senzatia de sufocare a disparut... e drept ca trebuie vointa si perseverenta...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt claustrofoba. Cand merg mult cu metroul ma uit la oamenii de langa mine si ma intreb daca mi-ar placea sa mor alaturi de ei (stiu e o stupizenie). Cu toate astea merg cu metroul, folosesc liftul chiar si singura, iar la serviciu cand e absoluta nevoie folosesc masca (imi creaza o claustrofobie vecina cu panica).
Multumesc, Cristi, de intrebare. Azi in tramvai ma gandeam sa o pun eu in seara asta. Mi-ai ghicit gandurile.

Anna
| Anna a răspuns:

Eu sunt claustrofoba si am frica de inaltimi.Imi mai este frica si de sobolani laughing

| psiholoaga a răspuns:

La baza tuturor fobiile e teama de moarte. Ca sa scapi de fobii, explorezi si rezolvi teama exagerata de moarte. Odata rezolvata asta, se scapa si de fobiile aferente.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mi-e frica de oamenii prosti! Sunt imprevizibili!
Mi-e frica de oamenii rai! Sunt periculosi!
Sunt multi si unii si altii si sunt peste tot!
De fobii scapi confruntandu-te cu ele..., dar in cazul meu..., cred ca o sa raman pe viata cu fobiile acestea!
Ma ajuta si pe mine cineva? As fi recunoscatoare celor care mi-ar da un sfat!

cristian
| cristian a răspuns:

Imi este frica de perfidia oamenilor.

| borsec a răspuns:

De intuneric, de sobolani, de cladirile vechi parasite, de subsolul blocului, sa ma blochez in lift...
Nu stiu daca se poate scapa de aceste fobii, eu cel putin nu am scapat.

| Alexandrinaa a răspuns:

Nu stiu daca este o fobie, dar pe cat sunt de descurcareata si de inteligentatongue si modesta...eh, glumesc, totusi nu reusesc sa obtin permisul de conducere, si am o stare permanenta de teama la volan, desi imi place happy. Cunosc legea, stiu ce trebuie sa fac, doar picioarele nu fac ce le dicteztonguetonguetongue, desi eu ma ocup si de croitorie si in general picioarele functioneazatongue. Deci, pot sa zic ca mai am de infrant aceasta frica de condus... mi s-a zis ceva: sa-mi schimb atitudinea si mentalitatea, in raport cu nedreptatile care se fac in trafic. Mai bine-i las pe ceilalti sa treaca, decat sa ma bag anapoda... happy

| LittleZyzy a răspuns:

Arahnofobia. Mi-e frica de paianjeni nu-i suport nici in poza, daca ii vad se ridica parul pe mine.Mai mi-e frica si de insectele de vara, tantari, lacuste, albine s. a.
Am fobie si la oamenii "care gandesc mai lent", care vorbesc urat, si care scuipa pe strada.

| DenissaDeea a răspuns:

Eu am claustrofobie cand vad cladirii foarte inalte, vapoare, avioane, reptiile...incep sa tremur cand le vad in preajma mea...si nici nu as urca vreodata in ele sau sa ma apropi de vreo reptila taratoare...in rest sunt curajoasa si trec peste orce obstacol care imi sta in cale...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu sunt claustrofoba... dar nu pot sa zic ca nu fac fata... nu ma las, singurul loc unde nu as putea intra este o pestera mica, intunecata si ingusta... acolo nu as intra pentru nimic in lume...

| N538961518 a răspuns:

Inaltimi, ape adanci(evident nu stiu sa inot)

| Adry a răspuns:

Frica de inaltime si claustrofobie (numai daca locul este prea ingust). Numai bine si scuzati offtopicul meu dar mi-a fost lene sa trimit la fiecare in parte pe privat.

| adina68 a răspuns:

Sunt mai multe feluri de fobii; se poate scapa de ele infruntindu-le. Cel mai bine se poate incepe treptat, cu rabdare si avand alaturi pe cineva in care ai incredere.

| zu a răspuns:

Hmm.foarte putin de intaltime.am remarcat asta, acum vreo cateva zile.nu mi-e frica, sa stau intr-un loc cu o intaltime mare.ci doar am impresia ca ametesc, si imi este rau.imi este frica, de paianjeni, serpi, gandaci.mai pe scurt.de toate insectele.frica de moarte.si cam atat pana acum.

| mircea_9180 a răspuns:

Nu am fobii...nu mi e frica de nimic doar de Dumnezeu...ba poate ar fi ceva... mi frica sa nu traiesc prea mult pe pamantu asta.ca ma asteapta o vesnicie fericita big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ufffffffffff mie imi este greu sa spun. mi-e frica de ala lung, fara picioare si veninos. nu am pronuntat si nu am scris niciodata numele. nu pun mina pe carti, reviste care au pe coperta asa ceva, nu ma culc niciodata fara sa verific patul (blush) si am o lampa mica de veghe pentru ca nu pot sa stau in bezna. trebuie sa vad unde pun piciorul cand ma dau jos din pat! I don't want to see am oroare de animalul ala bleaaaaah

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi este frica de inaltimi si de necunoscut (intuneric, moarte) si intotdeauna mi-a fost frica sa ma lovesc (de aia nici nu stiu sa merg pe bicicleta happy ) dar nu pot sa spun ca sunt fobii ci doar imi este frica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufar de siderodromofobie...frica de tren
Cineva a spus ca poti trece peste fobii infrundandu-le...
Dar nu m-as vedea intr-un tren sau in preajma lui nici moarta...
Evit pe cat posibil garile si caile ferate...
Imi mai este frica de moarte...crying
As vrea sa pot fi ajutata! desi nu cred ca as scapa vreodata de aceste temeri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am frica de condus mi-e groaza de masini