| CoMyYySiAtat a întrebat:

Ce inseamna "accipiences"? Dar "uzucapiune"?

Răspuns Câştigător
| ChristiaNNN a răspuns:

Accipiences:persoana care primeste plata in cadrul unui raport juridic de obligatie.
uzucapiune: Uzucapiunea presupune dobandirea proprietatii sau a altui drept real prin posedarea neintrerupta a bunului in timpul stabilit de lege. Prin uzucapiune se poate dobandi orice bun imobil aflat in circuitul civil.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Accipiens, este in latina si inseamna accesiune, respectiv este un mod de dobandire a drepturilor reale ce consta in incorporarea materiala a unui lucru mai putin important intr-un lucru mai important si in virtutea careia, daca cele doua lucruri au apartinut unor proprietari diferiti, proprietarul lucrului mai important dobandeste dreptul de proprietate si asupra lucrului mai putin important incorporat.
Si uzucapiunea(prescriptia achizitiva) este un mod de dobandire a dreptului de proprietate asupra unui bun imobil, prin posesia acelui bun o anumita perioada de timp, posesie care trebuie sa fie continua, netulburata, neviciata si sub nume de proprietar. Numai bine!

| FlorinDiablo a răspuns:

UZUCAPIÚNE s.f. (Jur.) 1. Mod de dobândire a proprietății imobiliare prin efectul unei posesiuni prelungite. 2. Dobândire a suveranității asupra unui teritoriu prin exercitarea continuă și pașnică a autorității de stat asupra acelui teritoriu. [sil. -pi-u-, g.-d. art. uzucapiúnii] (din fr. usucapion, lat. usucapio) [morf. DOOM]