| SintSmekerulTpu a întrebat:

Ce înseamnă cadrul spațio temporal a unui text?

5 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

Cadrul spatio-temporal
spatio=elemente care ne arata un punct de reper in legatura cu unde s-a petrecum intamplarea
temporal=elemente care ne ajuta sa aflam timpul in care s-a petrecut intamplarea.

| Byucc a răspuns:

Timpul si spatiul in care se petrece actiunea din text happy

| BoggyP a răspuns:

Locul si timpul desfasurarii actiunii din acel text

| Onixuţa a răspuns:

Cadrul spaţio-temporal se poate determina prin indicii spaţiali şi temporali(=de spaţiu şi de timp)
ex:"Anul trecut în gradina bunicii."
"Ieri pe dealul din apropiere..."
Sper că te-am ajutat! happy
Aa, să nu uit, cadrul spaţio-temporal apare frecvent în naraţiune! big grin

| Petruts a răspuns:

Trebuie sa exemplifici cand a avut loc actiunea(in ce an, perioada, etc.) si locul unde a avut loc actiunea.Nu este greu delochappy. Succes!