| DarkSour a întrebat:

Ce inseamna cuvinte/structuri care constituie indici spatiali? repede va rog XD funda:*:*

Răspuns Câştigător
| Biuka a răspuns:

Intr-un text asta inseamna ca ele te ajuta sa identifici sspatiul in care se petrece actiunea
Exemplu : In gradina, In Franta, La mare. etc happy

5 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Aici/acolo/la mare/in Bucuresti/pe Marte... Adica arat locul.Prinzi ideea ^^

| dellu a răspuns:

Indicii spatiali determina spatiul in care este relatata actiunea.
Cuvinte care constituie indice spatiali : afara / inauntru / etc.
Structuri : undeva departe / prin apropiere /etc.

| Alternosferatul a răspuns:

Indicii spatiali sunt cuvintele dintr-un text care determina/arata locul unde se petrece actiunea. De obicei indicii spatiali au functia sintactica de Complement Circumstantial de Loc (deorece, bineinteles arata locul.)
Indicii temporali sunt indicii(cuvintele) care iti arata cand are loc actiunea.
De ex.:
Pe vremea cand puricele se potcovea cu 7 potcoave[...] traiau in padurea lui Vivi Voda 2 balauri.
Pe vremea[.] ->indice temporar
in padurea[.]->indice spatial

| anonimus12345 a răspuns:

Sunt acele cuvinte sau structuri care arata spatiul (unei actiuni).

| Andreyutu_Andrei_1990 a răspuns:

Nu stiu happy(: