| SirAndrei13 a întrebat:

Ce inseamna imagini vizuale si auditive?

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Presupunand ca este vorba de romana aici, imaginile vizuale sunt acele figuri de stil(epitete, comparatii, personificari, gen cerul instelat, albastru ca marea etc) ce ajuta la imabinarea imaginii peisajului descris. ca atunci cand descrii cum arata un om: fata palida, barbie alungita, par negru, ochi albastrii, dinti stralucitori, pometi pronuntati= realizezi o imagine vizuala utilizand figuri de stil. iar cele auditive descriu sunete, gen suieratul lin, cantul linistitor al randunicilor, plansetul vantului etc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ceea ce se poate vedea, respectiv auzi

| MadalinaaIoana a răspuns:

Poi cele vizuale sunt cele pe care le vezi, de exemplu pasirile zboara pe cerul senin, sau fata frumoasa, fulgi de nea ca niste fluturi albi (in general imaginile vizuale sunt figurile de stil ) iar auditive cele pe care le auzi exemplu : vantul suiera prin hornuri, dintr-o data s-a auzit :buf, el canta la chitara etc.

| levitht a răspuns:

Imagini auditive e ceva care exprima ce auzi iar cele vizuale ce vezi!

| Geo10 a răspuns:

Ex
- imagine vizuala:Casa era mare, rosie, era ingradita...
-imagini auditive:raul se auze curgand, motorul scoate un zgomot imens.

| lidia4gsus a răspuns:

Imaginile vizuale sunt imagini artistice. ex: "pomul gri"... ceva ce poti vedeatongue Cele auditive sunt imaginile artistice ce iti dau senzatia de auz... "plescanind spunea" tongue

| RaluNico a răspuns:

Imaginile vizuale sunt elementele care se vad in opera respective. ex:, el este imbracat in mov,
iar imaginile auditive sunt cele care se aud. ex:, izvorul sursura`
sper ca ti am fost de ajutorhappy

| bebe123456789 a răspuns:

Invata!