| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna, in detalii, THC si ce afecteaza mai exact?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Canabisul are două ingrediente active: thc şi cbd (canabidiol), amândouă canabioide. Creierul fabrică propriul canabioid, anandamida, despre care se crede că e implicat în senzaţia de durere, în memorie şi în sistemul imunitar. Raţia thc-cbd determină tipul şi puterea efectului. Ca şi cu vinurile stilate, speciile distincte de canabis dau aromă şi high diferit.

Dacă mănânci canabis poţi fi surprins de un trip în adevăratul sens al cuvântului. Ficatul metabolizează THCul într-o substanţă de 3 ori mai psihoactivă. Canabisul luat oral dă o experienţă puternică, aproape psihedelică, foarte enervantă dacă nu eşti pregătit. Efectele vin mai greu (o oră două) şi ţin cam 4 ore.

La capitolul "efecte de după" trebuie menţionat că poţi rămâne de la marijuana puţin buimac şi uituc. În funcţie de cât ai fumat şi de tip şi putere, efectele uşoare pot fi simţine după ore bune sau chiar zile de la consum.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Principalele doua substante active ce intra in componenta canabisului sunt carbinolul(CBD) si tetrahidrocarbinolul(THC). Pentru a observa efectele acestora, un grup de medici britanici au realizat un experiment pe un esantion de 15 persoane sanatoase. Subiectilor li s-au administrat mici doze de CBD, THC sau dintr-o substanta placebo, dupa care le-a fost monitorizata activitatea cerebrala prin tehnici de rezonanta magnetica. In urma experimentului, s-a observat ca persoanele carora li s-a administrat CBD au experimentat o stare de relaxare placuta.

In schimb, cei care au primit chiar si doze foarte mici de THC au manifestat simptome psihotice temporare, halucinatii si paranoia. La acesti subiecti s-a observat o scadere a activitatii cerebrale intr-o arie localizata in partea inferioara a cortexului frontal, regiune a creierului responsabila de controlul comportamentului inadecvat. Cercetari recente privind mecanismul de actiune al marijuanei asupra creierului uman releva faptul ca drogul poate genera reactii psihotice la unele persoane, inclusiv halucinatii si paranoia. De asemenea, consumul de canabis in adolescenta si la inceputul varstei adulte predispune la dezvoltarea unor psihoze o data cu inaintarea in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tare