| RapperulLucy a întrebat:

Ce inseamna invatamant preuniversitar si ce clase cuprinde?

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Sistemul naţional de învăţământ preuniversitar este structurat pe 4 niveluri:
- Preşcolar, cuprinzând: grupa mică, grupa mijlocie, grupa mare, pregătitoare pentru şcoală;
- Primar, cuprinzând: clasele I-IV;
- Secundar, care cuprinde:
-- învăţământul secundar inferior, organizat în două cicluri care se succed: gimnaziu, clasele V-VIII şi ciclul inferior al liceului sau şcoala de arte şi meserii, clasele IX-X;
-- învăţământul secundar superior: ciclul superior al liceului, clasele XI – XII/XIII, precedat, după caz, de anul de completare;
- Postliceal.

| ElenaSA a răspuns:

Sistemul naţional de învăţământ preuniversitar este structurat pe 4 niveluri:

Preşcolar, cuprinzând: grupa mică, grupa mijlocie, grupa mare, pregătitoare pentru şcoală;
Primar, cuprinzând: clasele I-IV;
Secundar, care cuprinde:
învăţământul secundar inferior, organizat în două cicluri care se succed: gimnaziu, clasele V-VIII şi ciclul inferior al liceului sau şcoala de arte şi meserii, clasele IX-X;
învăţământul secundar superior: ciclul superior al liceului, clasele XI – XII/XIII, precedat, după caz, de anul de completare;
Postliceal.

Răspuns utilizator avertizat
| PreotCrestin a răspuns:

Adica invatamantul inainte de Universitate.