| Alexandru_Teleuca_1993 a întrebat:

Ce inseamna la propriu si la figurat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La propriu este atunci cand un cuvant are sensul lui natural, prajitura dulce.
Cu sens figurat este atunci cand vrea sa transmita altceva, o expresie, copil dulce.
BAFTA!

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Spre exemplu: om mare
Sensul propriu al cuvantului "mare", inseamna gras/ inalt/ adult. Deci sensul fizic.
Sensul figurat, al cuvantului "mare" presupune ca te referi la caracter, e un om deosebit, bun la suflet, destept, o adevarata personalitate.
Cuvantul "murdar". Sensul propriu- patat, murdar de noroi etc, si la sensul figurat, de ex cand spui ma simt murdar= ai facut ceva nu tocmai corect si te simti vinovat.
Sau cum a zis si fatadiferitaunica, in cazul cuvantului dulce. Sensul propriu- o prajitura e dulce, la gust, ca are zahar/ miere.
Sensul figurat, dulce= dragalas. Un copil dulce, adica simpatic (ca n-ai stat sa musti din el sa-i vezi gustul).

| Iliescu_Lubita_1955 a răspuns:

Ce insemna mica la propriu?