| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna literatura...definitia...plsssssss

14 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Un lucru scarbos, intangibil si deosebit de plictisitor.

Janina
| Janina a răspuns:

Vezi ca ai o carte de lb romana....deschide-o si citeste

| alexdop21 a răspuns:

Uite acum ia-o ca pe un sfat, in loc sa astepti sa iti dea cineva un raspuns bun pe TPU ca sa iti faci tu temele (cu toate ca TPU nu e facut pentru temele voastre) mai bine deschizi repede cartea si vezi ce scrie acolo...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Ar trebui sa stii pentru ca ai invatat la scoala tongue

| PauLa.M a răspuns:

Creatie artistica al carei mijloc de exprimarea este limba.
recunosc ca mi am deschis manualu. puteai sa faci si tu la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ce ai invatat la scoala ca inseamna, probabil insa c-ai uitat. Aveai alte preocupari mai importante tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PauLa. M : ce-ar fi sa ii lasi in pace sa gandeasca singuri? Uite, spun eu, o doamna de Limba si literatura romana...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Literatura este atunci cand tu citesti foarte multe carti, si nu mai vii pe TPU sa-ti faci temele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Totalitatea cărților publicate cu scopul de a fii citite de către câți mai mulți cititori cu scopul informării, studiului aprofundat, documentării, cultură generală cât și de specialitate: literatură universală: roman, proză, poezii, eseuri, povești, basme, etc; literatură de specialitate: științe ale dreptului, medicinii, ingineriei, psihologiei, etc.
Toate acestea formează literatura.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Legiuitoarea: copiii astia incep sa inteleaga ce trebuie sa faca! Tu ce faci? Ai citit si tu raspunsurile de dinaintea ta? Incercam sa-i determinam sa invete, sa se obisnuiasca sa invete! Tu ai raspuns la postarea mea: "Școlarii trebuie să învețe la clasă împreună cu profesorul, individual acasă și iar apoi la școală."
Adica intr-o ora ai doua atitudini diferite in fata aceleiasi probleme? Ma ingrijorezi si ma mahnesti!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Îmi susțin prima părere, nu te duc în eroare, Doamne ferește. Sunt de acord cu tine, dragă @Dmonik, dar am scris așa ceva cu gândul că vor înțelege că trebuie să învețe prin citire și multe exerciții.
Sunt de partea ta!
Mă lași pe dinafară?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Literatura este o ramura a limbii romane, alaturi de gramatica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce intrebi?

| macovei2000 a răspuns:

LITERATÚRĂ, literaturi, s. f. 1. Artă sau creație artistică al cărei mijloc de exprimare este limba; beletristică. ♢ Literatura populară = literatură (1) anonimă, care, transmisă pe cale orală, devine, dintr-o operă individuală la origine, o creație colectivă. Literatură cultă = literatură (1) care aparține unor autori individuali cunoscuți ca atare și transmisă prin scris. ♢ Expr. (Peior.) A face literatură = a ocoli esențialul unei probleme prin artificii de exprimare. 2. Totalitatea operelor beletristice ale unei epoci, ale unei țări, ale unui grup social etc. 3. Totalitatea operelor scrise care se referă la un anumit domeniu (al cunoașterii) Literatură muzicală. 4. Totalitatea lucrărilor cu privire la o anumită problemă, la un anumit subiect; bibliografie. – Din fr. littérature, lat. litteratura.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 24 May 2004 | Greșeală de tipar

LITERATÚRĂ s. 1. beletristică, litere (pl.), (înv.) scriitorie, (peior.) autorlâc. (Activează în domeniul ~ii.) 2. literatură de anticipație v. science-fiction; literatură populară = folclor; literatură științifico-fantastică v. science-fiction.