| myangel_8969 a întrebat:

Ce inseamna prescurtarea B. C in engleza
de exemplu: he was created in 450 B. C
multumesc!

Răspuns Câştigător
| JomelaMaya a răspuns:

Propozitia ta inseamna: el a fost creat în 450 î.Hr., deci B.C. inseamna inainte de Hristos.[funditză:*] primesc

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt initialele cuvintelor Before Christ (inainte de Christos), echivalent cu IEN (inaintea erei noastre). Numai bine!

| Minnie a răspuns:

Before Christ. Inainte de Christos sau inaintea erei noastre.

| Dannyjj a răspuns:

Înseamnă înainte de Hristos= B.C= before Christ.

| cristi202 a răspuns:

B.C., adica Before Christ, adica "inainte de Hristos", adica inaintea erei noastre.

| CataC a răspuns:

Salut
Before Christ (Inainte de Christos in roamna), se refera la ani.
Bafta

| cosereanca a răspuns:

Before Christ( inainte de Hristos)

| xt9000 a răspuns:

B.c inseamna beyond jeses, dupa hristos.asa cred

| BBEgirl a răspuns:

B.C. in engleza inseamna Before Christ...adica inainte de Hristos

| Christina_5671 a răspuns:

"before Christ"

| paulpaul25 a răspuns:

Before Christ adica inainte de Hristos

| Ada11 a răspuns:

Inainte de Christos (Hristos la noi.) B. C = Before Christos. Credwinking

| username_5501 a răspuns:

Before Christ=Inainte de Hristos.

| Alisstor a răspuns:

Before Christ (inainte de Hristos).

| GotRo a răspuns:

Before Christ - adica inaintea erei noastre sau inainte de Hristos. In unele lucrari se poate intalni A.D insemnand Anno Domini sau dupa Dristos

| AlabalaAnonim a răspuns:

B.C - Before christ (sau cum se scrie christ)
adica in romana Inainte de Hristos

| mehanna2000 a răspuns:

E ca un fel de nume am avut si eu, imi dai funda?

| mehanna2000 a răspuns:

Inainte de Cristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BC- Before Christ - Inainte de Hristos

| pasar3 a răspuns:

Before Christ

| Ursus a răspuns:

Before Christ din cate stiu

| Vladuţ_1894 a răspuns:

B.C vine de la Before Christ (Inainte de Hristos).

| MARIUS_4054 a răspuns:

Bc inseamna inaintei erei noastre dupa cate stiu ca ieu stiu multe*******

| zekalanga92 a răspuns:

Before christ, adica cu 450 de ani inainte de Hristos
De la venirea lui Iisus pe pamant se considera in istorie o noua era si numerotarea anilor a reinceput de la 0. Asa ca sa nu se spuna in anul minus 450, se spune cu 450 de ani inainte de Hristos.