| HKloveNY a întrebat:

Ce inseamna sa analizezi figurile de stil?

10 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Figurile de stil se folosesc pentru a exprima sentimentele, sau parerile unui autor fata de un loc, persoana sau eveniment.
A analiza figurilede stil inseamna, a deslusi parerile autorului despre persoana, locul sau evenimentul descris.

| ÐÿÅ a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii ce fel de figura de stil este. Apoi, ar trebui sa stii definitia respectivei figuri de stil, precum si caracteristicile acesteia. Dupa aceea, ar trebui sa stii cui apartine (autor, opera, curent, etc.)

| oprescudorin11 a răspuns:

Inseamna sa analizezi ( la un text), gradul de poeticitate.Cat se incadreaza in arta.

| RB26DETT a răspuns:

Http://referat.clopotel.ro/Figuri_de_stil___Definitii_si_exemple-11601.html astea sunt figurile de stil, a le analiza inseamna oarecum a le identifica si spune despre fiecare cam ce vrea sa insemne. sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| Hellp a răspuns:

Să îţi dai seama ce a vrut autorul să arate prin acele figuri de stil, de ce le-a folosit, ce sentimente reies

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Pai a analiza figurile de stil inseamna ca tu trebuie sa le comentezi si sa spui ce felde figura este...si ce a vrut sa spuna autorul prin e si tot asa...

| Aamerican a răspuns:

Adica vocea naratorului,"Fumand usor din pipa si privind spre cetate isi dadu seama ca gresise"

| ღMaryaღ a răspuns:

Sa le comentezi, sa explici ce a vrut sa zica poetul. De exemplu cerul albastru ca apa- prin aceasta structura autorul 'x' a vrut sa compare cerul cu apa aratand frumusetea (a nu mai stiu ce). Fundita?

| Maria_alexutza_1993 a răspuns:

Inseamna sa spui ce figuri de stil sunt:epitete, comparatii, enumeratii, etc