| ItIsAlright a întrebat:

Ce inseamna verb tranzitiv si intranzitiv?

3 răspunsuri:
| AmNevoieDeUnRaspuns a răspuns:

Verbul tranzitiv este acel verb care poate primi în context unul sau două complemente directe. Alături de complementul direct pot exista complemente indirecte și complemente circumstanțiale. Caracteristica tranzitiv / intranzitiv ia în considerație relația verb-complement direct.

Există verbe tranzitive cărora le pot fi asociate două complemente directe: rog / învăț ceva1 pe cineva2.

Verbul tranzitiv este acel verb care poate primi în context unul sau două complemente directe. Alături de complementul direct pot exista complemente indirecte și complemente circumstanțiale. Caracteristica tranzitiv / intranzitiv ia în considerație relația verb-complement direct.

Există verbe tranzitive cărora le pot fi asociate două complemente directe: rog / învăț ceva1 pe cineva2.

| Liviut_Liviu_1996 a răspuns:

Verbe transitive exprimă acţiuni care pornesc de la un subiect şi se extind asupra unui obiect; în propoziţie pot primi un complement direct: a coase (o haină), a duce (un sac), a cosi (iarbă), a strânge (ciuperci), a scrie (un roman);
Verbe intranzitive denumesc acţiuni care, fiind înfăptuite de un subiect, nu se extind asupra unui obiect oarecare: a alerga, a merge, a trăi, a se duce, a se apropia, a se îmbolnăvi.
Mai pe larg:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/clasificarea_verbelor_2/0-193