| together4ever a întrebat:

Ce intelegeti prin metaforele "jertfa de singe", " turme de singe" (poezia miorita de arcadie suceveanu. funda

Răspuns Câştigător
| adelaroman79 a răspuns:

Sincer nu cunosc poezia, nu am citit-o, dar parerea mea e ca prin:

,, jertfa de sange'' vrea sa zica, ca i se face sau face el o jertfa care este constituita din sange [jertfeste sange pentru o persoana divina sau o persoana pe care o venereaza, sau pentru iertarea pacatelor unei persoane]

Iar prin,, turme de sange'' eu una inteleg mai multe jertfe facute, mai multe,, pete'' de sange, sau probabil se refera la turme de animale pe care le jertfeste pe toate, spre idolatrizarea unei personalitati, sau ceva de genu'.
Cel putin asta e parerea mea!happy
Sper ca te-am ajutat, si fundita da-mi doar daca crezi ca raspunsul meu te-a ajutat cel mai binehappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe http://temelaromana.webs.com/