| doroteea a întrebat:

Ce intelegeti voi prin biodiversitate?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Prin asta, înţeleg existenţa a cât mai multor specii de animale sau plante, care se deosebesc una de alta prin anumite caracteristici. Cu alte cuvinte, biodiversitatea înseamnă variaţia formelor de viaţă.
De exemplu, dacă omul se foloseşte de genetică pentru a înlocui speciile de plante mai puţin productive cu unele rezistente la frig sau care se adaptează unor soluri mai puţin fertile, el distruge biodiversitatea, creând un model ce devine universal aplicabil.

1 răspuns:
| Biu90 a răspuns:

Tot ceea ce e viu si ne inconjoara