| Cosmin125100 a întrebat:

Ce legatura exista intre energia cinetica si energia potentiala?

3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Aici ai o comparatie foarte buna intre energia cinetica si energia potentiala -> http://energiamecanica9.wikispaces.com/......3ial%C4%83
Sper ca ti-am fost de folos.

| FatalScream a răspuns:

In cazul pietrei ce cade avem două forme de energie. Prima este energia datorată mişcării în care se află, cunoscută sub numele de energie cinetică. A doua formă este un tip de energie pe care îl are pentru că interacţionează cu planeta Pământ prin gravitaţie, energie potenţială. Pământul şi piatra se atrag reciproc gravitaţional şi cu cât distanţa dintre ele este mai mare, cu atât energia potenţială este mai mare – puţin ca în cazul întinderii unui resort.

| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Legea conservarii energiei: Pentru corpurile care se afla in campuri conservative, suma dintre energia cinetica si energia potentiala ramane constanta in orice punct.