| xgxhx a întrebat:

Ce materii se fac la profilul economic, cate ore se fac din fiecare si daca ati putea sa imi spuneti si ce caiete/cate imi trebuie la fiecare. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| HEDONE a răspuns:

Salut, si eu am fost admin la un liceu pe profil si este un profl foarte frumos si de viitor.
In clasa a IX - se face:
3 ore de Romana
3 ore de Matematica
3 ore de Contabilitate
2 ore de Engleza
2 ore de Franceza
2 ore de Fizica
2 ore de Chimie
1 ora de Biologie
1 ora de Logica
1 ora de T.I.C
1 ora de Religie
1 ora de Sport
1 ora de Organizare (practica), ora asta este in timpul saptamanii si facem diferite aplicatii, punem in practica ce am facut la ora de teorie si am si ore de Organizare (teorie), aici preda lectia, ne explica.
Se mai face si C.P.S (Calitatea Produselor si Serviciilor).
Sincer nu mai stiu cate ore de Organizare (teorie) si C.P.S se fac cred ca 2 de Organziare si 3 de C.P.S, ori invers sau 3 si 3.
E bine ca in clasa a XI - a scapi de Fizica, Chimie si Biologie.
Mate e modul M2 e mai usor..in comparatie cu mate-info..acolo e M1.
C.P.S, Organizare, Contabilitate -> sunt module.La astea media o incheie tocmai la sfarsitul anului.
Si in fiecare an ai alte module.
Teza se da la Romana, Mate si Engleza.
In a X - se face:
3 ore de Romana
3 ore de Matematica
3 ore de Contabilitate
3 ore de Comunicare Profesionala (Teorie)
3 ore de Protectia Mediului si a Consumatorului
2 ore de Engleza
2 ore de Fizica
1 ora de Comunicare Profestionala (Practica), aceasta se face in timpul saptamanii, la ora facem diferite aplicatii
1 ora de Antreprenoriala
1 ora de Franceza
1 ora de Biologie
1 ora de Psihologie
1 ora de Chimie
1 ora de Istorie( din a XI -a se fac 2 ore de Istorie)
1 ora de Geografie
1 ora de Sport
1 ora de Religie
1 ora de Tic
Teza se da tot la Romana, Matematica si Engleza, de la anul din cate stiam in loc de Engleza voi da la Economie.
Stiu si cateva module care se vor face in a XI -a vei avea la anul si acestea sunt: Management, Economie, Instrumente de plata, Contabilitatea... (am uitat a cui, de la an la altul difera tongue ) cam atat stiu, sunt mai multe, dar le voi afla la anul.
Si...din cate am auzit in a 12 a dai bac la
Romana (scris/oral)
Mate (M2)
Engleza sau Franceza (oral), aici ai de ales una din ele
Aptitudini PC
Si ai de ales intre Logica,(materia e din clasa a IX - a ), Psihologie (materia e din clasa a X - a), Geografie si cred ca mai era ceva, dar sincer nu mai stiu, poate ma insel thinking La Logica si Psihologie, mai ales la Logica e usor la Bac, si profesoara face recapitulare cu cei de a XI - a acre dau la Logica sau la Psihologie.
Am uitat sa mentionez ca mai fac si practica la Contabiliate sambata...sau...in iulie..depinde cum vrea profa si cand are timp, pentru ca sunt mai multe clase care fac practica.
Sper ca ti-am fost de folos.