| AvalohAlyn a întrebat:

Ce merita mai mult sa faci:o facultate sau o postliceala..Ma uit cati studenti cu diploma sunt si sunt someri sau lucreaza in alta parte decat la ce si-au luat diploma..si ma intreb..merita? Nu ar merita mai mult o postliceala si sa iti gasesti o meserie buna? Care sunt sansele de angajare de la o postliceala? Nu e vorba de bacalaureat, il iau sigur dar ma gandesc ca s-ar putea sa fac facultatea degeaba si sa lucrez la KFClaughing Voi ce ziceti? Facultate sau postliceala? Si ce postliceale sunt recomandate?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Salut in ziua de azi degeaba inveti 4-5 ani la facultate ca nu faci nimic. La posticeale sunt cautate meseriile de ospatar chelner, bucatar, frizer, stilist. Pana la urma important e sa faci ce-ti place.

| SkyPilot a răspuns:

Fa o facultate, e cu bataie mai lunga. Dar ai grija ce alegi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista ceva la care esti excelent, mergi la facultatea care se ocupa de asa ceva, daca nu, mai bine mergi la postliceala, decat sa mananci nervii la profesorii universitari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ce dracu' ai cu intrebarile astea?
Pune mana pe carte si nu iti mai pierde vremea intreband prostii! Hotaraste-te la ce vrei sa faci in viata in afara de frecat menta!

Normal ca o facultate e mai buna. Postliceala ce mai e in ziua de azi?

Inceteaza sa te mai afunzi in mediocritatea care te tot caracterizeaza si pune-te pe treaba sau macar ia-ti Bacul si atat, cu sau fara postliceala tot la fel mirosi!

Facultate faci degeaba daca consideri ca automat te angajezi undeva doar din cauza diplomei. Du-te la politie macar! Fa pregatire (deja trebuia inceputa dupa logica mea). Sau e prea greu!? Nu esti tu cumva prea comod si o sa ajungi muritor de foame?

Numai panaramele lucreaza la KFC dupa ce termina o facultate IN ZIUA DE AZI. Daca esti insa bun la ceva in domeniul de aplicabilitate al facultatii cu siguranta vei gasi ceva. Daca esti o lepra normal ca mai stai acasa sa iti dea parintii bani de bilet la film.

Atat ca ti-am zis: Daca te duci pe Uman e greu sa gasesti de munca daca nu combini si cu ceva de Real. La Uman chiar trebuie sa fii bun ca sa gasesti bine de lucru si nu ceva total diferit care nici nu necesita o facultate. E nasoala treaba la Uman de la an la an fiindca nu prea se mai cauta pe piata muncii meserii in domeniul asta.

IN CONCLUZIE: facultatea merita, pentru experienta pe care o faci invatand si picand la examene, lumea pe care o vei mai cunoaste, orizonturile pe care ti le deschide. Facultatea nu e insa la modul general o scoala de scos meseriasi pe banda rulanta. Existau inainte scoli profesionale cu acest scop maret. Dar ministerul vrea acum profesionisti in teorie si frecat scaunul la birouri in corporatii.

Mai bine gandeste-te ca nu iti trebuie facultate si du-te direct sa lucrezi la KFC macar.

Si daca zici ca iei sigur Bacul...pai il iei sigur si cu note decente pentru a intra la o facultate la stat?