| anonim_4396 a întrebat:

Ce opere se dau la Evaluarea Nationala 2017?

Răspuns Câştigător
| Irina_Ilaria_1995 a răspuns:

Din ce stiu eu se elimina Romanul, Schita si Nuvela... Si eu sunt a 8-a si cred ca o sa ne pice ori Balada Populara ori Doina. Succes la examen, mai sunt 10 zileee laughing)

4 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

Nu cred ca stie cineva. Bibliografia reprezinta tot ce ai invatat in clasele 5-8.
Totusi aici niste variante de subiecte:
http://subiecte2017.edu.ro/2017/evaluarenationala/modeledesubiecte/
Bafta!

| MaulFlame a răspuns:

Si eu sunt a 8, uite aici

Genul liric
Genul epic
Basmul
Balada Populara
Doina Populara
Fabula
Pastelul
Semnificatia Titlului
Mesajul ( opinia ta )
Genul Dramatic

Le stiu la perfectie deja :X

Mai sunt:Nuvela, Schita, Romanul INSA nu ti le poate da la prima vedere doar texte studiate gen romanul baltagul, popa tanda nuvela

Oricum sunt sanse mici sa pice astea

| maia000salam a răspuns:

Nu se dau niste opere anume, ci text la prima vedere pe baza caruia rezolvi restul evaluarii

| amariEi2001 a răspuns:

Pai in principiu se dau cam toate adica Genul epic,liric sau dramatic si la specii se dau basmul popular, pastelul, fabula, doina populara si balada populara! Sper ca ti-am fost de ajutor, nu uita de fundita!