| Feri5 a întrebat:

Ce părere aveți dacă la bac la științe ale naturii s-ar elimina matematica și s-ar completa cu o probă de chimie sau de biologie? Și matematica să fie la alegere? E posibil așa ceva?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Parerea mea pura si generala este sa nu se mai dea bacul... cel putin nu in forma asta si nu atat de greu si atat de mult de "tocit".
Pe langa asta, libertatea de opinie ar fi cel mai bun rau dintre relele bacului. Da, ar fi ceva misto, dar nu se va-ntampla niciodata... asta daca nu ai de gand sa-ti faci cumva propria tara. Și eu as fi fost ultra-multumit daca puteam sa aleg sa dau bacul la biologie, chimie si poate mate sau fizica sau info (daca era sa fi avut un profesor bun), dar nici in ruptul capului romana, caci eu nu degeaba as fi venit la mate-info.

| Anuket a răspuns:

De preferat să se scoată și româna.
Aș zice că doar schimbări proaste face ministerul educației.

| BlackOath a răspuns:

Parca se dadea deja la alegere chimia, biologia sau fizica. Eu nu as renunta la matematica, avand in vedere ca e baza multor discipline - uneori la facultate intervin specializari care necesita matematica (de ex. cum am fost eu la bio), statistica, bioinfo, etc.