| Andreea_Sarah_1995 a întrebat:

Ce parere aveti despre liceul Sincai din Bucuresti? As vrea sa intru acolo dar nu prea stiu nimic despre el. Cum sunt profesorii? Cat mai multe informatii va rog.

Răspuns Câştigător
| andutzu12345 a răspuns:

Buna este un liceu destul de bun profesori sunt exigenti un pic dar ai sa te acomodezi cu ei poti sa te inscri ai incredere in mine funda?

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Hei, eu sunt a9-a in Sincai si pot spune ca deja m-am adaptat, este un liceu cu un colectiv super si profesori foarte bine pregatiti.Este unul dintre liceele de elita ale Bucurestiului, fiind singur liceu din Romania care anul trecut a avut promovabilitate 100%la BAC.Mediile de admitere sunt si ele destul de mari, la stiinte ale naturii anul trecut ultima medie a fost 9, 46, la mate-info(unde sunt eu) 9, 34 si la filo 9, 2.Sunt multe zvonuri cum ca ar fi puscarie si stim numai sa invatam, unii zic ca e liceu de tocilari, altii ca e liceu de fite, parerile difera de la o persoana la alta, dar numai o persoana din liceu stie cum e acolo de fapt.Profesorii sunt destul de exigenti si au pretentii mari de la noi, dar ele vin din faptul ca ei ne predau la un nivel ridicat, deci se bazeaza pe ceva.Sincer, cred ca este printre singurele licee din Bucuresti (alaturi de Viteazul si Vianu)unde se mai invata ceva.Programul este favorabil, toate clasele invata de dimineata, un lucru foarte bine venit pentru ca avem timp si pentru noi.Este in apropierea parcului Tineretului, deci dupa scoala poti sa mergi prin parc, sau chiar prin centru, fiind la o statie de Unirii. Daca stai mai departe e bine de stiut ca metroul(statia Tineretului)te lasa in fata liceuluilaughingCand vine vorba de colectiv, sunt persoane de toate felurile, eu ma inteleg bine cu toata lumea si nu am avut probleme niciodata.Chiar daca se invata si nu prea poti sa chiulesti vei avea parte de niste ani de liceu super.La mine au trecut abia 6luni si deja stiu ca Șincai este liceul perfect.Aa, am uitat sa mentionez ca profesorii au simtul umorului extrem de bine dezvoltat si in orea pur si simplu razi in hohotelaughingEvident, mai sunt si cateva exceptii de profi care nu sunt asa deschisi.Bafta la examene si te astept in Sincai!

| neutrino a răspuns:

Este un liceu bun, cu profesori buni, dar unii dintre ei sunt exigenti cu elevii care nu-si vad de scoala.

| Andreea_Sarah_1995 explică:

Si cei de a 9 a cum au programul? Se intra de dimineata sau dupa amiaza?