| AAlinaaa a întrebat:

Ce poti face dupa facultatea de geografie din Bucuresti? big grin imi puteti spune si ramurile?

2 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Ste o facultate frumoasa si grea in acelasi timp. Este frumoasa pentru pe langa materia interesanta, este singura facultate unde de 2 ori pe an mergeti in practica (o excursie de o saptamana in diverse locuri) si grea pentru ca este foarte mult de invatat, dar una peste alta este foarte frumos.

Revenind la intrebarea ta, aici esti destul de limitat. Depinde mult si de specializarea pe care o alegi. Cand eu am facut-o erau ca specializari: Geografie, Turism, Meteorologie-Hidrologie, Cartografie si Mediu.

Eu am terminat specializarea Geografie, de unde daca faci si modulul psihopedagogic poti sa ajungi profesor. Este cea mai complexa dintre toate specializarile, faci cate ceva din toate materiile, iar profesorii sunt mai exigenti cu studentii de aici. Daca nu doresti o cariera de profesor altceva nu prea ai ce sa faci cu aceasta specializare.

Meteorologie-Hidrologie. Aici dupa cum spune si numele se pune accent pe meteorologie si hidrologie pe langa celalte materii generale de geografie. Ce poti face aici este poate sa ajungi sa lucrezi pe la institutul national de hidrologie. Pe meteorologie, aceasta specializare nu este suficienta ca pentru a ajunge meteorolog la ANM, este necesar sa faci cursurile lor, nu iau in considerare facultatea ta.

Cartografie, aici cea mai buna chestie pe care o poti face este sa inveti GIS, ulterior cu un master in domeniu iti poti asigura o cariera foarte cautata si bine platita in acelasi timp. GIS vine de la Geographical Information Systems mai multe detalii gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/GIS

TURISM: De aici poti ajunge sa lucrezi intr-o agentie de turism sau hotel (desi poti ajunge sa lucrezi acolo bine mersi cu orice alta facultate)

MEDIU: Aici poti deveni specialist in diverse probleme de mediu pentru diverse firme ce au nevoie de o persoana care sa se ocupe de gestionarea acestor probleme mai ales firmele ce au un numar mare de deseuri.

Daca vrei la geografie eu iti sugerez cartografia ai o perspectiva...