| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Ce presupune meseria de it-ist?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonima6789777 a răspuns:

Presupune o meserie banoasa, dar pana sa ajungi in acest domeniu trebuie sa inveti foarte mult sa te dedici studiului.
Cea mai des intalnita meserie in lumea It-ului este cea de programator. O meserie epuizanta din punct de vedere mintal. Programatorii trebuie sa se concentreze pe perioade lungi de timp atunci cand scriu codul unui program. Stau tot timpul jos si au nevoie de o minte foarte limpede pentru a putea sa-si duca munca la indeplinire.
Munca specialistilor in It variaza destul de mult :actualizeaza software-ul, restabilesc retele in birouri, construiesc site-uri, construiesc si intretin bazele de date folosite de companii.
Trebuie sa inveti un anumit limbaj al informatici. nu este usor deloc.
BAFTAA

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea e de baza, dar poti face si alte lucruri precum proiectare hardware, retelistica, baze de date, administrare sisteme si retele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "it-ist"...wtf.