| ralucaralu a întrebat:

Ce reprezinta fiecare ramura din facultatea de stiinte economice? Ce poti face dupa aceea? Ma refer la management(ce inseamna), marketing, administrarea afacerilor, finante-banci. Care e mai de viitor?

1 răspuns:
| RandomGirl a răspuns:

Nu stiu sa iti zic la fiecare ramura pentru ca nu m-am interesat, dar iti dai seama ca bancile nu vor disparea niciodata si eu te-as sfatui sa alegi finante-banci.
De ce? Un prim motiv este ca lumea mereu o sa aiba nevoie de contabili/cei care lucreaza in banci/finante. Alt motiv este ca este o slujba destul de stabila, ai un birou nu trebuie sa te deplasezi tu, iar ultimul motiv ar fi profitul, castigi destul de bine.
Marketing, adica o sa lucrezi cu publicul, marketing = marketingul reprezintă "arta și știința de a vinde"(wikipedia).
Legat de management si afaceri, o sa devii manager, inveti cum sa fii un bun antreprenor, cum sa iti administrezi propria afacere, dar in momentul actual nu cred ca este momentul cel mai potrivit sa iti deschizi o afacere, daca te duce capul si te descurci intr-o astfel de perioada cand nu mai dureaza mult si o sa urmeze un razboi, atunci aplica.
Daca chiar te-ar fi interesat facultatea atat de mult, nu ai fi intrebat pe TPU cu ce se ocupa, atunci cand gasesti aceste informatii la prima cautare pe google, daca voiai pareri a celor care au terminat facultatea de stiinte economice mai intelegeam.
Multa bafta, nu vreau sa te supar, iti doresc numai bine!