| Alyboy a întrebat:

Ce ritual de inmormantare aveau popoarele migratoare in special cele gemanice?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Intrebarea ta e cu multe taisuri. In primul rand in perioda nomazilor nu existau popoare ci triburi, in al doilea rand triburile germanice au fost printre cele mai numeroase. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ancient_Germanic_peoples ai aici o lista. Dar in acea perioada care incepe din anii 8500-6500 I.C. oamenii nu se "inmormantau". (Nu se bagau in mormant), ci erau lasati in pesterile care ramaneau in urma lor. Dovezi arheologice de la pestera Altamira(una din pesterile cu cele mai frumoase si bine conservate picturi rupestre) arata clar ca oamenii erau lasati in pesteri, asezati pe un pat din crengi de copaci, avand in posesia lor unelte, arme chiar si mancare si ierburi considerate medicinale.