| Craiovamax a întrebat:

Ce romane de dragoste pe care LE-AI CITIT ti-au placut? Care mi-ai recomanda si mie sa il citesc? Ps:Vreau sa citesc si eu ceva mai romantic, chiar daca baietii nu prea citesc asa ceva. PPS: Imi va fi greu sa dau funda din moment ce nu am citit niciun roman, dar va voi rasplati cu inteligent/folositor.Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastrehappy

15 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Daca vrei ceva romantic, iti recomand sa citesti orice de Thomas Hardy, in special "Idila pe un turn". Majoritatea cartilor ce apartin genului beletristic au ceva de dragoste in ele, deci poti citi cam orice. happy

| aliona_6797 a răspuns:

S-ar putea sa iti placa romanele de dragoste frantuzesti, asa ca iti recomand cateva: "Rosu si Negru" de Stendhal, "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas-fiul, "Mos Goriot" de Balzac (dragostea aici imbraca mai multe forme).

| catthshshshs a răspuns:

Thomas Hardy- Doi ochi albastri
Thomas Hardy- Departe de lumea dezlantuita
Thomas Hardy- Idila pe un turn
Thomas Hardy- Padurenii
Thomas Hardy- Doi ochi albastri
Thomas Hardy- Jude nestiutul
Thomas Hardy- Micile ironii ale vietii
Thomas Hardy- Tess D'Urberville
Emily Bronte- La rascruce de vanturi
Ernest Hemingway - Pentru cine bat clopotele
Victor Hugo- Notre-Dame de Paris

Toate le-am citit si mi s-au parut interesante! Ti le recomand cu multa caldura happy
Blasco Ibanez- Printre portocali
Jane Austen- Emma
Liviu Rebreanu- Adam si Eva
Liviu Rebreanu- Padurea spanzuratilor
Jane Austen- Mandrie si prejudecata
Jokai Mor- Omul de aur

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Unele povesti de dragoste nu mor niciodata.
Pentru detalii intra aici :http://dimianmaria.blogspot.com/
Numai bine!

| louis3 a răspuns:

Buna!
Ca tot ziceai ca baietii nu citesclaughing
-Jurnalul unei iubiri
-Dragoste la prima vedere
-Nopti la Rodanthe
Toate sunt scrise de Nicholas Sparks, si sunt extraordinar de frumoasehappy

| Craiovamax explică:

@rosto: Caut ceva care sa ma impresioneze profund din prima in asa fel incat sa fiu dornic sa citesc si alte romane de dragoste, Idila pe un turn suna interesanta.
@alyssa: Mersi de recomandari, am sa incerc sa le citesc pe amandoua ca sa aiba o legatura cartile intre ele.
@catty89: Vad ca ai citit destule carti la viata ta, am de unde alege din recomandarile tale.
@Ady: Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care pare interesat de romanele de dragoste, am sa incerc sa citesc una din recomandarile tale.
@gabygaby: Observ ca Nicholas Sparks e laudat de toti, poate va fi pe gustul meu
@PrInCeSs KITTY: Am citit-o pentru scoala, a fost interesanta. Dar faptul ca am citit-o din obligatie nu m-a atras...
@Alexa: Suna interesante romanele ce le-ai propus, sincer sa fiu nu am auzit de niciunul in afara de Maitreyisad
@Aliona:La scoala ne spunea profesoara ca Stendhal a scris unele romane de dragoste, dar nu eram pasionat de ele la vremea respectiva. Poate ma obisnuiesc acum cu elehappy
@ionnik:Interesante propunerile, Ps:Te iubesc am de gand sa o citesc prima.Am vazut filmul si mi-a placut, a fost interesant. Dar toata lumea spune ca filmul este de fapt o copie nereusita a cartii.
@Eu: Zilele acestea a fost la HBO un film legat de cartile lui Jane Austin, daca nu ma insel Mandrie si Prejudecata am inteles ca este o carte foarte buna care merita citita.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, nu ma asteptam sa am atatea raspunsuri din partea voastra avand in vedere subiectul propus spre discutie, dar ma bucur sa vad ca mai sunt si unele persoane pasionate de citit, in special romanele de dragostehappy

| ionnik a răspuns:

P. S Te Iubesc de Cecelia Ahern
Suflete Pereche de Cecelia Ahern
Love Story de Erich Segal (incearca sa o cauti la anticariat)
Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes

| Eu_5933 a răspuns:

Thomas Hardy vad ca ti-a fost deja recomandat, asa ca nu ma voi repeta. Alte carti de dragoste care mi-au placut foarte mult: Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, cam toate de Jane Austin, La rascruce de vanturi de Emily Bronte, Dama cu camelii de Alexandre Dumas (fiul), Madame Bovary de Gustave Flaubert si muuulte altele. Daca mai vrei niste nume da-mi un mesaj big grin.

| gabygaby a răspuns:

O iubire de neuitat-Nicolas Spark

| CRISTINA_5101 a răspuns:

"Maitreyi" de Mircea Eliade.

| allyssa a răspuns:

"imbratisare in amurg"(sunset embrace) si "chiar si ingerii cad"(another down), ambele de sandra brown. mie mi-au placut foarte mult. P. S: chiar si ingerii cad este continuarea primei carti "imbratisare in amurg". Te sfatuiesc sa le citesti, sunt mai mult decat romantice...love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jane Eyre - Charlotte Bronte
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Madame Bovary - Gustave Flaubert
Enigma Otiliei - George Calinescu
Maitreyi - Mircea Eliade

| AndreutzaMonicutza a răspuns:

Iti recomand din tot sufletul sa citesti Fiica blestemata de Emile Jules Richbour! este foarte foarte foarte foarte foarte foarte foarte frumoasa

| Zupilici a răspuns:

Eu iti recomand Pasarea Spin! Am citit-o si este foarte interesanta happy

| Adinutz_Adina_1993 a răspuns:

Eu am citit anul trecut Elevul Dima dintr-a saptea. e frumoasa cartea si mi-a placut foarte mult.Succes!winking