| MariusMarius96 a întrebat:

Ce se da anul asta in mare la examenul pentru. admitere la liceu clasa-a8-a 2011, funda plus vot, demonstratii ceva?

1 răspuns:
| Emma_5696 a răspuns:

Pai. o sa se dea antonime/sinonime; explicati utilizarea virgulei/cratimei in urmatoarele enunturi (.); poate o sa fie si de rezumat; ce intelegi tu dintr-o expesie (...); dupa aia o sa iti dea un text si tu sa zici tema/titlu ( niste informatii din text si tu sa faci enunturi ); sa determini felul subordonatelor din enuntul urmator c(.); functia sintactica si valoare morfoligica a unoir cuvinte; + o compunere

asta am vazut eu prin cateva variante. acum eu am zis laughing uitate si tu pe fabula, nuvela, pastel

uitate ca e posibil sa ne dea utilizarea virgulei sau a cratimei, poate sa ne zica " dati cateva argumente ca textul apartine genului liric/epic

Succes maine!

da, este posibil sa ne zica demonstrati ca e fabula sau pastel :d