| robygabitzu1997 a întrebat:

Ce se face la liceu(oricare) la istorie si la georgafie?
Pe clasele V-VIII le stiu:
Istorie: -cls V - de la Preistorie pana la sfarsitul Antichitatii
-cls VI - de la de la sfarsitul Antichitatii pana la Epoca Moderna
-cls VII - de la Epoca Moderna pana in prezent
-cls VIII - istoria romanialor
Geografie: - cls V - geografie generala si fizica
-cls VI - Europa
-cls VII - continentele extraeuropene
-cls VIII - geografia Romaniei
Astea se fac si la liceu sau altceva?
Vreau sa aflu la toate clasele de liceu.
Funda la cel mai complex si bun raspuns!
P. S. Sunt in clasa a-VII-a si nu mai am rabdare pentru ca astea sunt materiile mele preferate

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Buna. Eu sunt a 9a si iti pot spune cam ce am facut eu la geografie si istorie(in mica parte) pana acum.
Am invatat despre Univers si sistem solar (stele,soare,planete,meteoriti,Galaxie,luna,etc); Caracteristici ale Terrei (forma,dimensiune,alcatuirea chimica,forta de atractie gravitationala,inclinarea axei); Miscarea Pamantului si consecintele ei; Consecintele Miscarii de Revolutie(+ formarea zonelor de caldura); Coordonatele geografice(Ecuator,emisferele,paralele,despre glob si harta); Alcatuirea interna a Pamantului(nucleu,manta,scoarta terestra,placi); Agenti si procese de modelare a scoartei terestre; Tipuri si unitati de relief; Compozitia atmosferei,structura,culoarea si gustul acesteia; Vreme si clima(elementele vremii,clasificarea maselor de aer).

Iar la istorie: Evolutia omului; Sfarsitul preistoriei; Lumea orientala; Lumea europeana(grecii,tracii,romanii); Statul in Orientul Antic (+monarhia egipteana); Democratia ateniana(+reforma lui Clistene,reformele lui Efialte si Pericle); Statul roman,imperiul roman; Arta si arhitectura greaca si romana; Crestinismul,iudaismul,budismul(religiile); Islamul(+ nasterea religiei islamice); Popoarele germanice; Economie si demografie si structuri sociale medievale.

Cam mult, dar daca apuci sa intelegi, e ok laughing
Bafta la liceu! :*

1 răspuns:
| RainUmbrella a răspuns:

Eu sunt in IV si nu stiu dar mersi ca mi-ai spus ce se face in clasele 5-8 chiar eram curioasa sa aflu. Daca sunt materiile tale preferate bravo fiindca imi plac mult. Totusi eu tin cu matematica.