| Tanamy a întrebat:

Ce se face mai exact la Bac la proba orala la limba romana? Aleg ei un subiect despre care sa discuti sau ce anume?

Răspuns Câştigător
| mabytza a răspuns:

Nu, nu aleg ei. Intrati pe rand, maxim 5 trebuie sa fie in sala, cand termina unul, intra altul si tot asa, ramanand mereu cate 5 elevi in clasa. Sunt 2 sau 3 profesori la catedra cu multe bilete, iti alegi unul, ai dreptul sa il refuzi pe primul, insa pe al doilea nu. Poti cauta modele de subiecte bac romana oral pe google, nu e deloc greu..mai ales daca ai si profesori intelegatori.E foarte putina teorie de invatat despre niste stiluri, le vei gasi si pe alea cu siguranta. Bafta!

7 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Tragi un biletel si trebuie sa spui ce ti-a picat pe biletel.

| AFR81 a răspuns:

Intra primii 5 de pe liste in clasa. Fiecare elev are dreptul cam la 15-20-25 de minute pentru a rezolva exercitiile. Dupa ce a iesit unul, intra urmatorul. Tu cand vei intra va trebui sa prezinti buletinul (normal asa ar fi, dar la mine profesoara ne cunostea si n-a mai fost nevoie), apoi sa tragi un bilet, biletul fiind o foaie A4 cu cateva exercitii. Nu stiu de acel drept de a refuza primul bilet, la noi nu a fost asa. Dupa ce ai luat subiectele, te asezi intr-o banca si incepi sa rezolvi pe o ciorna. Cand ti-a venit randul, iesi in fata, in fata adica in prima banca si incepi sa vorbesti cu profesorii. Le dai subiectele sa le vada si ei, apoi citesti enuntul la fiecare exercitiu si rezolvarea. S-ar putea, pe langa ceea ce ai scris, sa-ti puna si ei cateva intrebari suplimentare. Dupa ce ai terminat, lasi subiectul si ciorna (pe noi nu ne-a lasat sa le luam acasa) si pleci.

P.S. Vei avea pe foaie un text si niste exercitii. Exercitiile sunt usoare, nu vei intampina dificultati. Profesorii vor fi in numar de doi, unul obligatoriu de la clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te descalță, vezi sa sai ciorapi curati, sa nu putălaughing

| RorySan a răspuns:

Pentru ca este proba orala trebuie sa spui tot ce stii. Normal despre ce este intrebarea nu te apuci asa si spui.Am dat un exemplu.

| DodoDodo03 a răspuns:

Pai si din ce literaturi/romane se da? Adica se da ( se scrie pe biletelele alea ) sa zicem maxim zece romane ( titlul ) si toate acele zece romane au titlul notat pe foaie, practic tu trebuia sa le citesti pe toate zece care au fost notate, adica profesori ti-au zis ca vei povesti despre unul din cele zece? Ajutati-ma si pe mine, va rog!

| Ciobanu_Stef_1979 a răspuns:

Nu,sunt biletele pe care scrie un titlu al unei opere, tu trebuie sa alegi unul si trebuie sa raspunzi oral la anumite intrebari.

| Paun_Darius_1981 a răspuns:

Spui ce te intreaba sau daca iti zice sa spui tot ce stii. zici tot ce stii asta la proba orala