| BomboDinCongo a întrebat:

Ce se întâmplă cu tinerii din România? De ce credeți că majoritatea sunt niște inculți și analfabeți?
Credeți că cineva încearcă să ne spele creierele, să ne manipuleze, pentru a deveni cât mai tâmpiți și ușor de condus?
Am observat că românii tineri habar n-au să scrie.
Am citit multe forumuri, comentarii la diferite articole, și am observat că românii habar n-au să scrie.Pe lângă faptul că nimeni nu folosește diacritice, am observat că românii fac tot felul de greșeli gramaticale.
Ca să nu mai zic de cocalarii și pițiponcele de mess care scriu „mah",„bah",„brb",„k" etc.
În plus nici să înjure corect nu știu cocalarii ăstia..Nu știu că se scrie„băga-mi-aș", și nu„băgamiaș"?
Să vă dau câteva exemple de greșeli pe care le-am întâlnit des.
1. „Î-mi pare rău"
2. „Proast-o!"
Oare cum au trecut ăștia clasa?
Știu că pe net se folosește un limbaj informal, dar totuși, scrieți corect în limba română!
Și scrieți în limba română,că suntem români.m-am săturat de cocalari care scriu cu „sh" în loc de „ș" sau „tz" în loc de „ț".

Dar ce pretenții să mai am la ăștia când pe mașinile de Poliție scrie „Politia" în loc de „Poliția"?
Sau când primari rromi precum Vanghelie nu știe decât să vorbește românește(almanahe,Goagăl)?
În concluzie,limba română e asasinată. Cred că acum,mai nou, limba oficială în țara noastră e limba rromână(probabil în curând se va numi limba Romanes).
Așadar, RIP limba română! (Am văzut că e la modă să zici RIP. Dacă vă uitați pe Youtube la clipurile Mădălinei Manole, toți spun RIP, nu„ Dumnezeu s-o odihnească!")

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Desi iti dau dreptate in anumite privinte, esti putin radical si generalizei prea mult. Am 18 ani si ma uit la multi tineri de varsta mea care se comporta exact cum ai descris tu, ca niste cocalari, manelisti si inculti. Nu au habar de nici un lucru din afara lumii lor inguste si pline de stupiditate si asta ne afecteaza pe toti, la un anumit nivel.
Dar, mai exista inca speranta. Trebuie sa spun ca exista si tineri civilizati, tineri onesti, cinstiti si isteti, care vor sa faca ceva cu viata lor, tineri cu idei si initiative, mai mari, mai mici sau de-o varsta cu mine. In concluzie, aceasta zona, a educatiei tineretului contemporan, este clar una a extremelor.
Daca vrem ca ceva sa se schimbe, trebuie sa incercam cu totii sa fi noi insine un exemplu, sa hulim prostia si sa incurajam inteligenta.

11 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Nu e vina adolescentilor in totalitate, e vina mai mult la adulti pentru ca ei nu ii educa cum trebuie si nu le dedica cat timp trebuie din viata lor ca sa-i invete esentialul in aceasta viata.
Asa "adolescentii"..intra in diferite anturaje cu tot felul de golani/cocalari si acolo numai de bine nu invata ei.
Totul se duce de rapa.

| andrei a răspuns:

Cand se naste un copil roman e la acelasi nivel cu un copil german. Diefernta o face mediul in care traieste. Degeaba le zici sa nu fure, sa nu injure, sa se poarte frumos daca te vad pe tine dau vad la televizor, internet cum se injura intruna (intr-una), si cum se fura... Trebuie sa avem constiinta. Sa ne dam seama ca ne distrugem viitor, nu doar al nostru ci si al copiilor nostri.

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Ai dreptate nici eu nu ii suport

| FPI a răspuns:

Trist! Am vrut si eu sa scriu odata un articol cu privire la subiectul asta, eu parca am alergie cand vand prescurtarile alea de 2 bani pe messenger, tocmai de aceea intru din ce in ce mai rar si nu vorbesc doar cu cei care scriu cuvantul corect nici prelungit cu "h" sau "z" sau abreviat. Un profesor foarte drag mie care din pacate a iesit anul acesta la pensie ora de ora incerca sa explice intregi clase ca suntem deja in era post-umana si cat de curand o sa fim roboti si nimic mai mult, cat despre tigani cu iertare de SUS daca as putea as face curat in lumea asta cu orice pret.

| FPI a răspuns:

Un singur lucru se mai poate spune in perioada aceasta a vieti sau a lumii de fapt nici nu stiu cum sa o numesc doar un singur lucru spun merem: Salvati-va singuri!

| Giuvaer a răspuns:

Si eu sunt unu din aia de scriu fara cratima pe net. sper sa ma iertati cu totii.
chestia cu invatatu e si vina parintilor sau a profesorilor, dar nu toti sunt asa de boi.

| CosMinUtZuuUu a răspuns:

Pai mai e si faza ca se relaxeaza stii? Si nu cred ca te-ai relaxa scriind scuze mai bine decat scriind scz.Adica astea sunt niste prescurtari facute asa la relaxare...Totusi chestia e ca si tu esti roman si nu cred ca n-ai prescurtat nici un cuvant sau n-ai lasat vreo cratima de lene sau asa..Totusi esti om.Nu cred ca tu esti acela perfectul care n-a gresit nimic niciodata.Dar asa totusi iti place sa-ti bati joc de altii.Incult si analfabet e ala care are o poza cu jos manelele.Nu-mi plac nici mie dar nu gaseam alta modalitate sa te fac cum ai facut tu tinerii(printre care ai fost si tu)asa mai indirect..Si iar esti cu Madalina Manole? Ce OBSEDAT!

| ipswich a răspuns:

Cati ani ai tu? Intotdeauna cultura a fost prezenta. problema e acum, ca sunt mai multe locuri de unde poti vedea asta. pariez ca multi au vazut asemenea persoane pe internet, la televizor. acum sunt mai multe programe tv si sunt non-stop. si chiar si prin telefon poti vedea. eu nu consider ca s-a "prostit" tineretul, ci ca evolutia da roade.

| Kassie a răspuns:

Dragă colegă. Sau coleg. Părerea mea este că după revoluţie, românii au devenit liberi. Accesul lor la multe oportunităţi a devenit ceva uimitor pentru ei. Astfel incât, bucuroşi că erau liberi să facă nişte activităţi noi, au dat năvală, devenind nişte brute. Poate cuvântul e prea dur, dar nu găsesc altul mai potrivit. Dacă ţi un om înfometat atâta timp cât a fost comunismul la noi în ţară, iar în 1989 îi dai drumul într-o cameră plină de mâncare, fi sigură că se va comporta ca o bruta şi va deveni şmecher datorită posibilităţilor sale. Sper că te-am ajutat.

| BomboDinCongo explică:

Sunt unii care pun cratimă când nu e nevoie și invers.
De exemplu:
V-ă Iubesc! Î-ți mulțumesc

| Sailor1 a răspuns:

Stii de cate ori m-am tot intrebat asta? De foarte multe ori, cum parca o iau toti razna, vorba ta, parca incearca sa ne manipuleze cineva. Sa numai zic de greselile gen "i-mi" sau "proast-o"..iti dai seama ce idioti sunt. Ti-as scrie aici 1000 de randuri, dar sunt destul de obosit si nici numai sunt asa motivat(am tot scris chestii de genu pe diferite forumuri si am vazut ca putini erau de acord). Chestia cu diacriticele las-o, nu e chiar asa importanta, nici eu nu scriu cu diacritice pentru ca nu sunt obisnuit(vorba aia, obisnuinta e a doua natura). Eh, asta e, nu prea avem ce sa facem. Pot doar sa zic ca ma bucur ca mai sunt si oameni care gandesc ca tine.
PS: am uitat sa precizez de "abe", "ana", "cealdam" si alte cuvinte tiganesti care au invadat o parte din vocabularul romanilor.