| lLMC a întrebat:

Ce se preda la Romana la profilul Mate-Info clasa a 9-a?

Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Hey
La profilul real Mate-Info, in clasa a 9a, se insista foarte mult pe eseuri, gramatica "disparand" complet (faci putine lectii despre ononime, neologisme, paranomine). Se insista pe literatura, care aceasta este structurata pe cateva teme:
-Tema Adolescentei
-Tema Iubirii
-Tema: Personalitati, exemple, modele
-Tema Familiei
-Tema Lumii Fantastice
Lecturile obligatorii:la tema adolescentei ar trebui sa citesti "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, tema iubirii "Maitreyi" de Mircea Eliade, tema: personalitati, exemple, modele "Apus de soare" de B.St.Delavrancea, "Isus din copilarie" de V. Voiculescu, "Alexandru Lapusneanu" de Costache Negruzzi, tema familiei: "Morometii" de Marin Preda, tema lumii fantastice: "La tiganci" de Mircea Eliade, "Lostrita" de V. Voiculescu.
Sper ca te-am ajutat si daca mai ai nevoie de ajutor ma poti intreba happy

1 răspuns:
| JohnnyWylde a răspuns:

La toate profilurile de liceu, in toate clasele se preda literatura la romana.