| Redinthen a întrebat:

Ce se studiaza la profil economic?

Răspuns Câştigător
| Andraaa3103 a răspuns:

Materiile in primii 2 ani sunt asemanatoare cu cele de la filologie, exceptie facand mate m2, româna de real și modulele.
Faci fizică, bio și chimie doar până în clasa a 11a.
Modulele se schimba in fiecare an dar pot sa ti le spun pana n a 11 a (clasa in care sunt)
Faci multa contabilitate (in a 9 a bazele contabilitatii, a 10 a contabilitate generală si a 11 a contabilitate, si a 12a).
In a 9 a mai ai ca module: economia intreprinderii, calitatea produselor si serviciilor, conta (cum am zis mai sus) si practica de 2 saptamani la sfarsitul anului. +logică care se face la toate liceele.
In a 10 a: protecția consumatorului, etică și comunicare profesională si practica. +psiho si educatie antreprenoriala care, din nou, se face la toate liceele.
In a 11 a: cdl(care este o materie aleasa de conducerea liceului, in cazul meu a fost elemente de drept), administrarea firmei (unde sanse mari sa faceti firma de exercitiu), contabilitate, utilizarea calculatorului in contabilitate si marketing(care se face si in clasa a 12 a) +economie *engleza, franceza și TIC devin module din a 11 a.
Iar practica se face 2 saptamani in timpul anului si 2 la sfarsit
Si in a 12 a din cate stiu, cdl, politici de marketing, negociere si contractare si asa mai departe +economie aplicată.
Practica 2 sau 4 saptamani in timpul anului, nu stiu sigur.

Profilul este chiar lejer dacă te straduiesti putin si esti cat de cat bun la mate, nu te chinui, ai 3 ore pe saptamana in fiecare an, la fel si cu romana.

Iar bac ul se da la romana, mate si logica/psihologie/economie sau geografie.
sper ca te am ajutat, daca mai ai intrebari, ask me rolling on the floor)