| SimonaNW a întrebat:

Ce subordonata introduce conjunctia "dar"?

Răspuns Câştigător
| P1x3lMD a răspuns:

Nu introduce nici-o subordonata.,,dar" este o conjunctie adversativa coordonatoare,adica leaga propozitii prin coodonare nu prin sobordonare.
Deasemenea nu introduc sobordonate:si,dar,iar, deci, insa, ori-ori, fie-fie...

2 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Conjunctia "dar" este conjunctie coordonatoare adversativa. Nu poate introduce propozitii subordonate, ci propozitii care se afla in relatie de coordonare adversativa cu alte propozitii din frazawinking

| izuca333 a răspuns:

Nu e subordonata...din cate stiu eu e coordonta-propozitie principala