| GeorgianaEuu a întrebat:

Ce substante chimice se folosesc in gospodarie?

Răspuns Câştigător
| alina1990 a răspuns:

In gospodarie se folosesc, in principal, urmatoarele substante chimice: apa oxigenata, permanganat de potasiu, hiposulfit de sodiu, eter, acetona, benzina, alcool etilic, tetraclorura de carbon, amoniac, borax acizi (acid sulfuric diluat, acid acetic, acid oxalic, acid clorhidric, acid citric). De notat ca apa oxigenata, eterul s.a. se pastreaza in sticlute colorate, iar tetraclorura de carbon in sticlute de culoare bruna. O foarte mare atentie trebuie sa acordam modului de folosire al acizilor, deoarece unii dintre ei (ca de exemplu acidul sulfuric) in contact cu apa fac explozie. Din aceasta cauza, pentru a dilua acidul sulfuric, se toarna intai acidul in apa, putin cate putin si niciodata invers.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Clorura de sodiu (NaCl) = sarea de bucatarie
acid acetic (C2H4)2) = otet
acid citric (C6H8O7) = sare de lamaie
bicarbonat de amoniu (NH3) = amoniacul (praf de copt)
oxid de hidrogen (H2O) = apa
dioxid de hidrogen (H2O2) = apa oxigenata
Propanona (C3H6O) = acetona

| bbxbeibiiii a răspuns:

Sarea

| foxsilver a răspuns:

H2O-apa
NACL-sarea
CH3-COOH-otet

| Samantha10 a răspuns:

In gospodarie se folosesc, in principal, urmatoarele substante chimice: apa oxigenata, permanganat de potasiu, hiposulfit de sodiu, eter, acetona, benzina, alcool etilic, tetraclorura de carbon, amoniac, borax acizi (acid sulfuric diluat, acid acetic, acid oxalic, acid clorhidric, acid citric). Dar alte informatii poti gasi pe adresa : http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/chimia-in-gospodarie.html