| iuliclaw a întrebat:

Ce sustinea teoria "formelor fara fond"?
(Istorie)

Răspuns Câştigător
| iLikeToHelp a răspuns:

Maiorescu porneste de la premisa ca în toate straturile culturii române se poate identifica viciul "neadevarului", al imitatiei, al superficialitatii, în urma unui elan al occidentalizarii.

- el ofera exemple atât din domeniul literar sau lingvistic ( Lexiconul de la Buda), cât si din istorie (lucrarea lui Petru Maior despre latinitatea poporului si a limbii române),

- afirma lipsa de continut a unor institutii din epoca precum scolile si universitatile lipsite de dascali competenti sau teatrele care functioneaza mecanic în absent 313j923d a unui repertoriu national original si a unor actori de prestanta.

- Maiorescu numeste aceste realitati forme fara fond si refuza preluarea unor modele occidentale în absenta unui fond autohton solid.

- convins ca "forma fara fond este de-a dreptul stricacioasa" deoarece nimiceste cultura, Maiorescu recomanda îndepartarea mediocritatilor si promovarea formelor ce definesc identitatea noastra culturala.
Funda?
Pa, pa!