| Eudaimonia a întrebat:

Cine a castigat primul razboi mondial si de cand pana cand a tinut si cine a castigat al-2-lea razboi mondial si de cand pana cand a tinut?

Răspuns Câştigător
| Alexutz_Vladutz_1998 a răspuns:

Statele Unite, Marea Britanie, Franta si Italia; aliatii lor: Romania, Yugoslavia si Cehoslovacia din 1914-1918(in primul razboi mondial), iar in al doilea a inceput in 1939-1945 intre Germania si coalitia Anglo-Franceza.

2 răspunsuri:
| Florincrap a răspuns:

Antanta a castigat in primul razboi mondial. Primul razboi mondial a fost o confruntare intre Antanta(Sua, Marea Britanie, Imperiul Rus) si Puterile Centrale (Austro-Ungaria, Germania, Imperiul Otoman)
Iar in al 2-lea razboi mondial au castigat Aliatii (SUA, UK, URSS). Al 2-lea razboi mondial a fost o confruntare intre Aliati (SUA,UK, URSS) si Axa (Germania, Japonia, Italia, Romania pana in 1944)
Primul razboi mondial a durat intre 1914-1918, iar al doilea razboi mondial intre 1939-1945.

| Florincrap a răspuns:

O consecinta a celui de-al 2-lea razboi mondial, este impartirea Germaniei, din 1945 pana in 1990, in 4 zone de ocupatie (Franceza,Britanica, Americana, care formau Germania de Vest, precum si zona de ocupatie sovietica, care forma Germania de Est.)