| îîîîîî a întrebat:

Cine face macar jumate din problema ii dau funda!:: 200g de solutie H2SO4, 49% se folosesc in reactie cu o solutie de NaOH. Se cere: masa de NaOH necesara pentru ca reactia sa fie totala si masa produsilor de reactie. [H2SO4+2NaOH=Na2SO4+2H2O].

Răspuns Câştigător
| Freaky a răspuns:

Pai: stii ca c=md*100/mersi da? md se noteaza mereu deasupra, dar ce ai tu in problema este mersi (masa solutie) deci calculezi md H2SO4 =98g. Deci pui deasupra lui H2SO4 98, iar jos 98(masa atomica) Sub NAOH scrii 63(masa atomica) si deaspura scrii x. x=98*63/98 deci x=63 g masa solutie NAOH :p esti clasa a 8-a? de astea faceam si eu anul trecut, sunt usoare, o sa le prinzi repede