| Daria a întrebat:

Cine imi explica si mie sensurile cuvantului "a creste"? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sallatiny a răspuns:

A se dezvolta
A mari
A avansa
A dospi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dexonline.ro explica cel mai bine. Numai bine!

| Hannibal_8732 a răspuns:

A-si mari dimensiunea

| Psihiatra a răspuns:

A creste=a se dezvolta, a se mari, a se inalta, a se ridica, a spori, a evolua, sau:a se inmulti, a se extinde, a se largi, a dospi, sau:a se scumpi, a se majora, a se urca, sau:a se accentua, a se intensifica, a se intari, a se inteti, sau:a avansa, a inainta, a progresa, a propasi, sau:a educa, a instrui, dar depinde de context. o zi buna

| zizi000 a răspuns:

Iti pot da exemple de propozitii si u iti dai seama.
Pisica mea a crescut mare.
El a crescut in ochii mei.
Ii creste vocea.
Ii cresc coarne.

| Kiyy a răspuns:

A se dezvolta big grin