| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate povesti ceva despre religia imperiului bizantin? Am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Religia imperiului bizantin era religie ortodoxa la fel ca cea catolica.Numai ca atunci cand imperiul sa divizat in doua la marea schisma din 1054, biserica ortodoxa de la constantinopol condusa de patriarh trebuia sa isi schimbe numele pentru a se evidentia asa ca sa numit religia ortodoxa.Dar este la fel cu cea catolica.tot in sfanta treime crede.