| aannoonniimm098 a întrebat:

Cine imi poate spune sistemul de invatamant din Anglia de laa facultate ( colegiu ) dau funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Nykol2804 a răspuns:

1.Gradinita (3-4 ani)
2.Scoala primara (4-11 ani)
3.Scoala secundara (11-18 ani)
4.Scoli de inalta educatie
In Anglia, scoala obligatorie este de la 5 la 16 ani, copiii incepand scoala in anul in care implinesc 5 ani. Anul scolar incepe cu data de 1 septembrie si este impartit in 3 semestre:

1. Primul semestru, din septembrie pana in decembrie (1 saptamana vacanta in octombrie + 2 saptamani de sarbatori)
2. Al doilea semestru, din ianuarie pana in martie (1 saptamana de vacanta in februarie + 2 saptamani in aprilie)
3. Al treilea semestru, din aprilie pana in iulie (1 saptamana vancanta in iunie + 6 saptamani incepand cu sfarsitul lui iulie pana pe 1 septembrie)
1. Pre- Higher Education (Invatamant Primar):
A. Primary (Scoala Primara)- dureaza 6 ani (de la 5 la 11 ani) si este impartita in 2 stagii:

basic first stage – dureaza 2 ani (de la 5-7 ani) Infant Scool
basic second stage- dureaza 4 ani (de la 7- 11 ani) Junior School
B. Comprehensive (Scoala generala)- dureaza 5 ani (de la 11 la 16 ani)

Se obtine GCSE/VCSE (General Certificate of Secondary Education/ Vocational Certificate of Secondary Education) si se poate opta pentru una din urmatoarele tipuri de institutii de invatamant*:

a) Secondary – Secondary Modern School
b) Academic Secondary- Grammar School
c) Technical- City Technology College

* toate au o durata de 5 ani si se obtine acelasi nivel de educatie: GCSE/VCSE

C. Sixth Form – dureaza 2 ani (de la 16-18 ani si este optional)
2. Higher Education (Invatamant Superior)
Invatamantul superior in Anglia este oferit de 3 mari institutii:

1. Universitati
2. Colegii
3. Institutii de invatamant superior (colegii de muzica si arte)

Treptele de studiu in invatamantul superior:

A. Studii superioare neuniversitare postliceale (scoliile de meserii) / Non-university level post secondary studies (technical/vocational type)

Oferite de:
- Techincal Colleges (Colegii tehnice)
- Colleges of further higher education (Colegii de invatamant superior)

Se poate studia astfel:

1 an full time si se obtine BTEC First Diploma (Business and Technology Education Council First Diploma)
2-3 ani full time si se obtine BTEC National Diploma (Business and Technology Education Council National Diploma)
B. Universities Level Studies (se poate studia pe 3 nivele):

University Level First Stage (undergraduate stages) - dureaza 3-4 ani si se obtine Bachelor’s Degree (Diploma de licenta) in diferite domenii: arte, stiinte sau alte domenii (drept, economic, inginerie etc)

University Level Second Stage (trebuie sa ai Bachelor’s Degree) si se imparte in 2 categorii:

1. dureaza 1 an si se obtine Diploma de Master (Masters Degree)
2. dureaza doi ani, iar dupa prezentarea cu succes a unei lucrari de teza se obtine diploma de Master of Philosophy

University Level Third Stage (trebuie sa ai Masters Degree)

- dureaza 3 ani la sfarsitul carora se prezinta o teza de doctorat si se obtine diploma de Doctor of Philosophy
- pentru cei care vor sa mearga mai departe (de obicei doctori si profesori care detin lucrari publicate) se poate obtine diploma de Higher Doctorates