| GhostForest a întrebat:

Cine imi soune pe scurt ceva despre geto-daci?

1 răspuns:
| xForSpeedx a răspuns:

Uite aici scurt si importaant :
Geto-dacii, erau numiti de izvoarele grecesti getii si de cele romane dacii.
Acestia faceau parte din triburi tracice.
Formau triburi si acele triburi erau coduse de un sef militar.
Existau 2 caetegorii sociale : - ARISTOCRATIA MILITARA I SACERDOTALA
- PRODUCATORII LIBER sau comati sau capilati
Geto-dacii erau politeisti de zeul suprem Zamoxis, dar exista si o diviniate feminina numita Bendi.
Geto-dacii au intrat in contact si cu alte popoare si civilizatii :
-scitii; in domeniul prelucrarii metalelor pretioase closca cu puii de aur

-celtii in prelucrarea ferului - roate olarului si moneda
-grecii, au inteeiat pe tarmurile marii Negre primele orase de pe teritoriul tarii noastre, in sec 7 i, h, n :
- histria
-tomis
-calatis

Aceste 3 orse din trecut poara numele statiunilor de la mare mmaia portul tomis eforie est.