| Vannilla a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o compunere la brat cu primavara dau FuNda!

1 răspuns:
| protopopicitorescovici a răspuns:

Primăvara

Anul acesta primăvara a sosit foarte devreme. Acum natura se trezeşte la viaţă.
În livadă deodată pomii au început să înmugurească. Clasa noastră a hotărât, că va curăţa iar livada, ca în fiecare an. Echipa de grădinari au adus cele necesare pentru a curăţa copacii, din împrejur.Fiecare ştia bine ce va face. Cei care s-au urcat pe scăriţe, au refăcut acum coroanele copacilor, eliminând crenguţele uscate.Astfel parcă, au primit o cuafură nouă.
Alţii au vopsit cu var trunchiurile copacilor până la jumătate, au săpat în jurul lor, aproape lângă rădăcină. Acum livada era curată şi aerisită. Deodată căldura soarelui a dat voie mugurilor din livadă să se desfacă.
Printre florile înmiresmate se auzeau zumzetele albinelor hărnicuţe.
Totul este frumos, parcă s-a desprins dintr-un basm cu zâne, flori, soare, căldură, gâze şi păsări.Toate aceste sunt semne ca fiica cea mai tanara si mai frumoasa a sosit si la noi.
Funda?big grin