| Lovepoison a întrebat:

Cine stie alfabetul grecesc? (funda happy )

16 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna:
Il poti gasi aici:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| VladestepeTPU a răspuns:

Alfa, beta, gama, delta, epsilon, vau, stigma, dzeta, eta, heta, theta, iota, kappa, lambda, mi, ni, xi, omnicorn, pi, san, sho, qoppa, rho, sigma, tau, ypsilon, phi, khi, psi, omega, sampi şi cred că amai era ceva thinking Nu ştiu sigur dacă e ăstablushing

| deea_5125 a răspuns:

happyAlfa, beta, gamma, delta, epsilon, vau/digamma, stigma, dzeta, eta, heta, theta, lota, kappa, lambda, mi, ni, xi, omicron, pi, san, sho, qoppa, rho, sigma, tau, ypsilon, phi, khi, psi, omega, sampi/disigmawinking

| CelMaiBlogger a răspuns:

Salut. Daca dam un search pe google il stim totilaughing Vrei sa il insir aici?tongue Alpha, Bêta, Gamma, Delta, Epsilon, Vau/Digamma, Stigma, Dzêta, Êta, Hêta, Thêta, Iota, Kappa, Lambda, Mi, Ni, Xi, Omicron, Pi, San, Shô, Qoppa, Rhô, Sigma, Tau, Ypsilon, Phi, Khi, Psi, Oméga, Sampi/Disigma.Cam asta ar fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Andree a răspuns:

Literă mare Literă mică Transcriere classică Transcriere neă Denumire
Α a a a Alpha
Β β b v Bêta
Γ γ g g/j Gamma
Δ δ d d Delta
Ε ε e e Epsilon
Ϝ ϝ w v Vau/Digamma
Ϛ ϛ st st Stigma
Ζ ζ z z Dzêta
Η η ê i Êta
Ͱ ͱ h h Hêta
Θ θ th th Thêta
Ι ι i i Iota
Κ κ ca ca Kappa
Λ λ l l Lambda
Μ μ m m Mi
Ν ν n n Ni
Ξ ξ x/ks x Xi
Ο ο o o Omicron
Π π p p Pi
Ϻ ϻ s s San
Ϸ ϸ sh sh Shô
Ϙ ϙ cu cu Qoppa
Ρ ρ r r Rhô
Σ σ, ς s s Sigma
Τ τ t t Tau
Υ υ y y Ypsilon
Φ φ ph f Phi
Χ χ kh kh Khi
Ψ ψ ps ps Psi
Ω ω ô o Oméga
Ͳ ͳ ss ss Sampi/Disigma

| alesia29 a răspuns:

Stiu alfabetullove struck
insa nu sunt asa buna la vorbit in greacalaughing

| georgecl a răspuns:

Alpha, Beta, Gama, Delta, Epsilon, Zeta, Etha, Theta, Iota, Kappa, Lambda, Mu, Nu, Omikron, Pi, Rho, Sigma, Tau, Upsilon, Phi, Chi, Psi, Omega.

| Dixyy a răspuns:

Alpha
Bêta
Gamma
Delta
Epsilon
Vau/Digamma
Stigma
Dzêta
Êta
Hêta
Thêta
Iota
Kappa
Lambda
Mi
Ni
Xi
Omicron
Pi
San
Shô
Qoppa
Rhô
Sigma
Tau
Ypsilon
Phi
Khi
Psi
Oméga
Sampi/Disigma