| predutancuta a întrebat:

Cine stie sa imi spuna si mie cum pot sa fac rost de bibliografie pentru o lucrare de licenta, tema fiind personajul feminin in romanul pasoptist. Profu care trebuie sa imi fie indrumator a plecat din tara si nu vrea sa ma ajute,pe net am cautat si nu am gasit mai nimic si sunt cam disperata ca deja e cam tarziu, mai e putin si eu inca nu stiu cum sa imi fac lucrarea de licenta.

Răspuns Câştigător
| Lvrvwe a răspuns:

De ce nu incerci sa cauti alt profesor si sa-i spui daca poti face cu el lucrarea de licenta ( ii spui problema pe care-o ai cu proful respectiv sau macar sa te ajute el cu o bibliografie)?
Poti incerca si la biblioteca facultatii la care esti sau la o alta biblioteca publica.
Poate te ajuta cu ceva cartea asta
http://www.brumar.ro/......re-de-gen/

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară, dacă matale ne spui de lucrare de licență înseamnă că e vorba de o lucrare după terminarea unei facultăți.
Dacă e vorba de romanul pașoptist înseamnă că e vorba de facultatea de litere.
Sintagma „pașoptist" se referă la scriitorii români ai generației de la 1848.
Din cîte mai țin și eu minte din liceu, primul roman al literaturii române a fost cel al lui Nicolae Filimon, „Ciocoii vechi și noi ".
Voi reveni.

| corolav a răspuns:

NIcolae Filimon nu a fost un pașoptist,( chiar dacă la acea vreme avea aproape 30 de ani) primele sale apariții publicistice datînd din 1857.
Romanul „Ciocoii vechi și noi " apare în foileton, în „Revista română " între anii 1862 - 1863, iar în volum abia în 1863.
Și atunci, despre ce roman ai matale de făcut lucrare de licență?
Și, chiar așa de-ar fi, dacă matale pregătești lucrare de licență la „litere" atunci înseamnă că eu trebuie să primesc cel puțin premiul „Năsturel".
Și, trecînd peste toți acești de dacă, matale care acum ești în apropiere de a pregăti o astfel de lucrare, trebuie să ceri ajutor de pe TPU și să întrebi unde poți găsi material bibliografic pentru așa ceva?
Asta denotă ori prostie ori o indolență crasă și vii să te alături listei de exemple despre cît de slab pregătiți sînt astăzi studenții și absolvenții unei astfel de instituții de învățămînt.
Aferim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La categoria asta se pun intrebari despre TPU.

| Firdinica a răspuns:

Nu stiu.